טולקין - ביוגרפיה מקוצרת

ג'ון רונאלד רעואל טולקין נולד בשנת 1892 בדרום אפריקה, אך כמעט כל חייו עברו עליו באנגליה. הוא כיהן פעמיים כפרופסור לשפות אנגלו־סאכסוניות באוניברסיטת אוקספורד.
האהבה לשפות היא שמשכה אותו לראשונה לנסות כוחו ביצירת שפות מלאכותיות משלו. שפות אלו היו את הבסיס ליצירות שתתפתחנה לאחר מכן.
ואולם, למרות המומחיות שקנה לו בתחום הבלשני, טולקין זכה לתהילה בעיקר בשל יצירותיו הספרותיות, שהמפורסמות שבהן הן "ההוביט" (1937) ו"שר הטבעות" (1954-1955). בספרים אלו יצר עולם רחב ומופלא בשם "הארץ התיכונה", שבו חיים יצורים רבים כגון בני לילית, גמדים, הוביטים, דרקונים ובני אדם זה לצד זה. שני הספרים הללו נמכרו במיליוני עותקים ברחבי העולם וקנו להם מעריצים רבים.
בנוסף על אלו, מאחורי הקלעים, עסק טולקין לאורך כל חייו בהעמקת העולם שבנה, ביצירת היסטוריה ואפוסים לעולם זה, ובהרחבת הפרטים עליו, ככל שדמיונו אפשר לו. הוא פרש את רוחב היריעה על אלפי שנים של היסטוריה שקדמו לעלילות ההוביט ושר הטבעות.
משנפטר, בשנת 1973, ניסה בנו כריסטופר לתמצת את סיפוריו לספר יחיד "הסילמאריליאון". משחש כי לא עלה בידו לבצע את המשימה, פרסם את רוב כתביו של אביו ללא עריכה, לפי הסדר, לסדרה בת 12 כרכים שנקראת "ההיסטוריה של הארץ התיכונה".

כתביו של טולקין, הדימיון העשיר השופע מהם, הרוח הרחוקה הנישבת מתוכם והעומק ההיסטורי והלשוני, כל אלו גרמו לנו לא רק לאהוב את יצירותיו, אלא להתעמק בהן ולדון עליהן עוד ועוד.


ביוגרפיות נוספות: